Vijesti /23 veljače 2026

Podijeli

Centar za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ ovog je vikenda organizirao sada već tradicionalnu i, očito sve popularniju, Štarkomaniju jer ovogodišnje treće izdanje nogometnog turnira zbog velikog je broja prijavljenih preseljeno u dvoranu Gradski vrt. Naime, u dva dana održavanja, od 20. do 22. veljače, nastupilo je čak 30 ekipa iz osječkih i županijskih nogometnih klubova, a sve sa željom širenja inkluzije u našoj lokalnoj zajednici. Projekt je, pritom, održan u suradnji sa Zajednicom osječkog sporta i Osječkim parasportskim savezom.

Turnir je, podsjetimo, nastao prije tri godine sa željom skretanja pozornosti na sve ono dobro što rade u Centru, a svoju priču, i to u sve većem broju, nastavlja pisati i dan danas. Ovogodišnje treće izdanje okupilo je tako 30 ekipa iz osječkih i županijskih nogometnih klubova koji  su se natjecali u mlađim uzrastima, odnosno u kategorijama mlađih (rođeni 2013./2014.) i starijih pionira (rođeni 2011./2012.). Jedan red utakmica odigrala su djeca s teškoćama u razvoju, a jedan red utakmica djeca bez teškoća i to je, kako ravnateljica Centra Maja Radoš-Bučma ističe, bio jedan lijep primjer inkluzije kroz sport.

„Željeli smo raširiti inkluziju u našoj lokalnoj zajednici, na način da organiziramo turnir za djecu osječkih i županijskih klubova i drugih organizacija, koja će igrati za naše učenike, za naš Centar. Na taj način prikupljena su sredstva za izmjenu igrala u našem školskom dvorištu, uz podršku našeg osnivača Grada Osijeka, OBŽ-a i drugih dobrih ljudi. Turnir se pokazao kao nešto jako dobro i odlučili smo ga nastaviti. Sredstva su uvijek dobrodošla, kako za podloge oko igrala koje trebamo mijenjati, tako i za unaprjeđenje rada samog centra", istaknula je ravnateljica.

Kao središnji događaj Štarkomanije održan je i turnir za djecu s teškoćama u razvoju pod nazivom Special power league koji je u subotu u dvorani Gradski vrt okupio djecu iz 11 gradova Republike Hrvatske, pa su zaigrali i predstavnici Hajduka, Dinama, Rijeke, Osijeka, Istre 1961 itd. Svi s istim ciljem – uživanja u nogometu, sklapanja prijateljstava i širenja inkluzije.

FOTO: Centar za odgoj i obrazovanje "Ivan Štark"