Vijesti /16 travnja 2026

Podijeli

Osijek postaje sve važnije središte auto-moto scene. Protekle je nedjelje u prostoru IT Parka održan „Sim Racing Day“ u organizaciji Autokluba Slavonija koji je okupio ljubitelje automobilizma, vozače i entuzijaste. Za sve željne akcije organizirano je Time Attack natjecanje u igru Gran Turismo 7 na stazi Suzuki Circuit, a poseban dio programa predstavila je popodnevna medijska konferencija na kojoj su organizatori najavili ovogodišnji Osijek Street Race Show koji će se održati sredinom rujna.

Sim Racing Day zamišljen je kao demo koncept koji najavljuje novu fazu razvoja scene i jasno naznačuje smjer u kojem ide budućnost motorsporta – prema dostupnosti, tehnologiji i novim generacijama.

“Sim Racing Day smo osmislili kao demo event s ciljem da približimo auto-moto sport široj publici. Simulatori omogućuju svima da iskuse utrke na pristupačan način, bez velikih financijskih prepreka, ali i da se već od najmlađe dobi uključe u svijet motorsporta,” istaknuo je organizator Marko Žuljević.

U tom naumu su i uspjeli budući da je među zainteresiranima bilo i mladih, i starih, pa je ovaj događaj potvrdio snažnu društvenu komponentu kroz povezivanje zajednice i uključivanje novih članova.

“Osijek je oduvijek bio grad dobre automobilske scene i upravo ovakvi događaji otvaraju prostor mladima da se uključe. Mi kao klinci to nismo imali i zato je značajno vidjeti nove generacije kako ulaze u ovaj svijet,” rekao je sudionik Nino Piližota.

Koncept koji kombinira sport, tehnologiju i zajednicu

Sim racing danas predstavlja ozbiljan oblik natjecanja, iako se odvija u digitalnom okruženju.

“Tehnologija je toliko napredovala da danas govorimo o pravom sportu, s čak i digitalnim ligama. Interes nas je iznenadio – prijave smo morali zatvoriti nakon 49 natjecatelja,” objasnio je Rudolf Kalkan, predsjednik AK Slavonija.

Ovaj demo koncept u organizaciji njegovog Autokluba već je pokazao potencijal ovakvog formata događaja koji kombinira sport, tehnologiju, zajednicu i dostupnost široj publici. I Osijeku kao gradu sporta dodao jedan koncept koji će se u budućnosti tek razvijati, stvarati nove događaje i dodatno tu auto-moto scenu približavati široj publici.

“Osijek kao grad sporta nije nastao slučajno, već je rezultat kontinuiranog ulaganja. Velik broj posjetitelja, natjecatelja i sportaša pokazuje da se razvijamo u snažno regionalno sportsko središte”, zaključio je Alen Nađsombat, predsjednik Zajednice osječkog sporta.

FOTO: Marko Žuljević