Vijesti /23 veljače 2026

Podijeli

Još od 2. prosinca 2023. godine odbojkašice Osijeka nisu uspjele savladati Brda u prvenstvu. Odigrale su u međuvremenu četiri susreta i sva su četiri otišla u korist splitskog sastava. Onaj peti, odigran u subotu, konačno je bio sretan za mlade Osječanke koje su u sklopu 14. kola SuperSport Superlige prekinule tu negativnu tradiciju i u svega 70-ak minuta svladale Splićanke s maksimalnih 3:0 (25:20, 25:17, 25:20). Ovom su pobjedom skočile na sedmo mjesto ligaške ljestvice i ostale u igri za doigravanje za prvaka.

U posljednje dvije sezone Brda su se pokazala kao nesavladiva prepreka za Osječanke. I možda bi tako bilo i ovog vikenda u Gradskom vrtu da Filipaševe igračice nisu bile strpljive i čekale svoju priliku. Jer, povele su gošće s 4:1 i držale vodstvo do otprilike sredine seta kada je osječke kapetanica Rea Rajndl asom osvojila važan poen kojim je preokrenula rezultat u korist njene ekipe (10:9). Sada su Osječanke bile te koje su imale inicijativu u svojim rukama, a malo pomalo gradile su svoju prednost i na koncu s 25:20 završile prvi set.

Osječanke držale koncentraciju i inicijativu u sva tri seta

Drugu dionicu su bolje otvorile domaće igračice i već na samom početku stekle +4. Dosta je tu, doduše, splitski sastav i griješio, zaredale su im se greške na servisu i u napadu, a Osječanke su to znale iskoristiti i nadograditi svojim poenima. Taj je set djelovao dosta jednosmjerno i tako je i priveden kraju – s 25:17 na semaforu. U onom posljednjem više nije bilo dileme. Osijek je od početka gradio svoju prednost, a imali smo priliku vidjeti i čak četiri asa mladih snaga Ene Biljan (3) i Lucije Šoš (1). Dodajmo tome još i ranija tri asa kapetanice Rajndl i dobit ćemo brojku od 7 asova na utakmici. Usporedbe radi, Brda su imala dva.

„Čestitao bih svojoj ekipi na pobjedi. Zadovoljan sam onime što su pokazale. Bili smo strpljivi, nismo srljali i čekali smo svoju priliku. Odigrali smo taktički jako zrelo, svaka je bila na onom mjestu gdje smo se prije utakmice dogovorili da treba biti. Držali smo koncentraciju sva tri seta što je za mene jako bitno jer smo prije znali pasti, ali danas nismo. Znali smo gdje nam prijeti najveća opasnost i uspjeli smo to zaustaviti. Ovo je jako bitna pobjeda za nas protiv dobre ekipe i prošlogodišnjeg polufinalista. Ostala su nam još četiri kola do kraja, dat ćemo sve od sebe da napravimo što je moguće bolji rezultat. Vidjet ćemo krajem sljedećeg mjeseca koji će to biti…“, istaknuo je Osijekov trener Darko Filipaš po završetku susreta.

Treba napomenuti kako su Brda na ovo gostovanje došla bez Aysu Daloğulları, najbolje napadačice svoje ekipe i lige općenito. Pa ipak, ne treba to umanjiti uspjeh mladog osječkog sastava koji je ovom pobjedom zauzeo sedmo mjesto ligaške ljestvice s 12 osvojenih bodova, koliko imaju i sada šestoplasirana Brda. Podsjetimo, prvih šest mjesta vodi u doigravanje za prvaka i Osječanke su još uvijek u igri. Lijepo je to znati. Do kraja osnovnog dijela prvenstva još imaju četiri kola u kojima će snage odmjeriti s ekipama Neba, Velog Vrha, Ribole iz Kaštela i Dinama.