Vijesti /23 ožujka 2026

Podijeli

Odbojkašice Osijeka poražene su u svojoj posljednjoj utakmici osnovnog dijela prvenstva i za njih je sezona gotova. U sklopu 18. kola SuperSport Superlige, bolji je bio Dinamo koji je na domaćem terenu slavio s 3:1 (25:27, 25:20, 25:20, 25:18). Gotovo dva sata trajao je ovaj dvoboj koji je, u slučaju da su se i neki drugi rezultati posložili, Osječankama mogao donijeti i doigravanje za prvaka. Međutim, one će sezonu završiti na osmom mjestu ligaške ljestvice, ali s talentiranom mladom ekipom kojoj tek preostaje pokazati svoj puni potencijal.

Samo je pobjeda dolazila u obzir osječkim odbojkašicama, uz uvjet da pretposljednji Dubrovnik uvjerljivo svlada njihove konkurentice iz OK Brda. I, nije se to tako posložilo osječkom sastavu kojemu je doigravanje za prvaka izmaknulo tek za dva boda. Pa ipak, treba ih pohvaliti za dobru sezonu u kojoj se vidio određeni napredak mladog igračkog kadra koji će, ostane li na okupu iduće sezone biti, vjerujemo, još bolji.

Dale su to naslutiti i u ovoj posljednjoj prvenstvenoj utakmici koju su prošlog tjedna odigrale u Zagrebu protiv aktualnih prvakinja iz Dinama. Vratile su se iz rezultatskog minusa u prvom setu, izjednačile, a onda u samoj završnici pri rezultatu 25:25, set okrenule u svoju korist. Činilo se da su uhvatile dobar zalet, bolje su otvorile i svaku sljedeću dionicu, ali Zagrepčanke bi negdje sredinom uhvatile priključak i do kraja svakog tog seta preuzele vodstvo, što je na kraju postavilo konačnih 3:1.

„Odigrali smo dobru utakmicu protiv Dinama i čestitao bih djevojkama na borbenosti i želji koju su pokazale. I ovo smo kolo bili bez Esme Starhonić koja se ozlijedila i vratila u Bosnu i Hercegovinu. Iako smo igrali sa samo jednim srednjim blokerom u terenu, nekako smo uspijevali držati ritam igre, pa čak i biti u prilici da dobijemo utakmicu. igrali smo nešto što nitko ne igra, korektor je igrala srednjeg blokera, ali napadala s kraja i tako smo iskoristili sve igračice u napadu. Ova je alternativa izgledala puno bolje negoli protiv Ribole, što je i normalno jer smo protiv Ribole prvi put stali u terenu u toj postavi…“, započeo je Osijekov trener Darko Filipaš.

„Učim djevojke da nikad ne kukamo“

Njegove igračice su naposljetku zauzele osmo mjesto ligaške ljestvice s 14 osvojenih bodova, koliko ima i sedmoplasirani Kelteks. Prvotni cilj su na vrijeme ostvarile, pa nisu morale strahovati za svoj superligaški status, a želja je bila dohvatiti i to doigravanje za prvaka, što im na koncu nije pošlo za rukom.

„Učim djevojke da nikad ne kukamo, da ne tražimo izgovore i krivce, nego da u datoj situaciji probamo naći rješenje. Uspjeli smo nalaziti neka rješenja i tako biti u dobrom ritmu. Prvi set smo dobili, drugi i treći smo vodili i na kraju izgubili na jednu ili dvije lopte. Četvrti smo također bili u igri do sredine seta i tada je došlo do pada na prijemu servisa i tih nekoliko poena je prelomilo set…“, dodao je Filipaš.

Biljan na utakmicu došla s infuzije

U njegovom je kadru ponovno najbolja bila Lucija Šoš s 26 osvojenih poena. Treba tu istaknuti i nesalomljivi duh Filipaševe najmlađe uzdanice i hrvatske reprezentativke Ene Biljan koja je susret odigrala pod visokom temperaturom.

„Ena je dan prije utakmice imala temperaturu 41 °C. Iako i roditelji, i ja, nismo bili za to da igra protiv Dinama, ona nas nije slušala i doslovno je došla s infuzije. U današnje je vrijeme rijetkost da to netko napravi, ali ona je pokazala kako se poštuju suigračice, klub i trener i jako sam ponosan na nju. Isto tako samo ponosan i na Reu Rajndl, Luciju Šoš, Taisu Weinand, Ingu Rukovanjski i Niku Županić koje su također igrale kada su imale problema. Time su pokazale ono što je najbitnije, a to su zajedništvo i poštovanje koje smo gradili do početka sezone. Moram još jednom ponoviti – preponosan sam na ove djevojke!“, zaključio je Filipaš.

Osječanke su sada dobile desetak dana zasluženog odmora, a onda će se ponovno okupiti i nastaviti s treninzima. Za njih je natjecanje možda gotovo, ali ova mlada ekipa trenirat će sve do 20. lipnja i pokušati svoje performanse dovesti na višu razinu.