Vijesti /19 travnja 2026

Podijeli

U vremenu kada svjedočimo porastu štetnih posljedica UV zračenja, projekt „Trenirajmo sigurni pod suncem“ nastoji na vrijeme educirati djecu i sportaše. I tako već četvrtu godinu zaredom. Inicijativa se ove godine održala od 13. do 19. travnja na prostoru Gradskog vrta, a sve pod palicom Udruge za promicanje zdravlja djece u odgojno-obrazovnom sustavu i sportu i vrijednih suradnika iz Poliklinike Sveti Ante, AK Slavonija-Žito, Kineziološkog fakulteta, Medicinskog fakulteta i Zajednice osječkog sporta, uz dakako pokroviteljstvo Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije.

Inicijativa „Trenirajmo sigurni pod suncem“ pokrenuta je 2023. godine u Poliklinici Sveti Ante, a od onda je nastavila rasti i sada okuplja multidisciplinarni tim stručnjaka iz područja medicine, kineziologije, nutricionizma, psihologije i pedagogije. Sve s istim ciljem – educiranjem djece, roditelja, trenera i sportaša o važnosti zaštite od sunca prilikom sportskih i drugih aktivnosti na otvorenom. Nekako je prirodno bilo da se onda u taj projekt uključi AK Slavonija-Žito i da se ovogodišnje aktivnosti provedu na njihovim atletskim terenima. Tijekom kampanje provodili su se besplatni pregledi madeža i edukacije prilagođene dobi sportaša kroz radionice, stručna predavanja ili interaktivne sadržaje poput pub-kvizova. Ukratko, tijekom tjedna su održane edukacije i preventivni pregledi za oko 400 članova Atletskog kluba, dok su uz prethodnu rezervaciju besplatne dermatološke preglede mogli odraditi i građani koji su također mogli sudjelovati i na edukativnim predavanjima održanima 16. travnja u prostorima Kineziološkog fakulteta na Gradskom vrtu. Sve s istim ciljem – naučiti kako se odgovorno ponašati na suncu i dugoročno smanjiti rizik od malignih bolesti kože.

Projekt će svoju završnu aktivnost zapravo imati krajem svibnja kada će, u suradnji s Gradskom ligom protiv raka Osijek u povodu Svjetskog dana svjesnosti o melanomu, organizirati utrku „Trčimo sigurni pod suncem“ koja će se održati 30. svibnja. I koja će, vjerujemo, okupiti velik broj zainteresiranih građana i doprinijeti podizanju svijesti o važnosti zaštite kože već od najranije dobi.

FOTO: Foto Studio C, Poliklinika Sveti Ante