Vijesti /28 siječnja 2026

Podijeli

Edukativno-sportski program „Zero Waste – Budi dio igre – Čuvajmo naš planet“ održan je proteklog tjedna u Osnovnoj školi Tenja, a sve u organizaciji Plazma Sportskih igara mladih te uz podršku Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije. Učenici su imali priliku sudjelovati u najvećoj sportsko-amaterskoj manifestaciji u Europi, koja ove godine doživljava svoje 30. izdanje, a događaj su podržali i predstavnici gradskih sportskih struktura – Dražen Dogan kao tajnik Zajednice osječkog sporta, Josip Tuličić kao predstavnik Odsjeka za sport i tehnička pitanja Osječko-baranjske županije te Tihomir Jurčević kao domaćin ispred OŠ Tenja. Posebni gosti bili su nogometaši Osijeka, Roko Jurišić, Niko Farkaš i Yannick Toure, koji su uljepšali ovo druženje i djeci dali dodatnu motivaciju za bavljenje sportom.

Program „Zero Waste – Budi dio igre – Čuvajmo naš planet“ održava se već petu godinu zaredom, a zbog svog je inovativnog pristupa učenju kroz sport jako popularan među djecom koju na kreativan način educira o održivom razvoju i potiče na usvajanje korisnih navika. Projekt se i ove godine provodi u svim hrvatskim županijama i podijeljen je na dva dijela. U prvom dijelu organizatori kroz edukativnu pitalicu potiču razvoj logičkog razmišljanja i razumijevanje izazova održivog razvoja, a potom kroz sportski dio programa nude praktično učenje razvrstavanja otpada na SIM poligonu. U kampanju je uključena i Coca-Cola koja želi pridonijeti pozitivnom utjecaju na okoliš.

“Draga djeco, prekrasno je vidjeti s koliko radosti i entuzijazma uživate u današnjem danu. Zahvaljujem organizatorima na dolasku, a Grad Osijek, na čelu s gradonačelnikom Ivanom Radićem, i dalje će snažno podržavati Sportske igre mladih, koje vam omogućuju potpuno besplatno sudjelovanje u sportskim natjecanjima. Želim vam puno uspjeha i ove godine te da, kao i dosad, uspješno predstavljate naš grad na državnim, te Hrvatsku na međunarodnim završnicama“, istaknuo je na otvaranju Dražen Dogan koji je pozdravio djecu ispred Grada Osijeka i Zajednice osječkog sporta, a kojemu je kao poklon uručen i crtež učenice Eme Baričević na temu „Moj zeleni grad“.

Najspretniji Jake četvorke, Pobjednici i Ginko

Nakon edukativne pitalice, učenici su se usredotočili na natjecanje na zelenom SIM poligonu koje se održalo u tri dobne kategorije. Među najmlađima, najspretniji je bio tim „Jake četvorke“ u sastavu Niko Nekić, Kristijan Kovačević, Lucija Jukić i Klara Tunuković, dok su u starijoj kategoriji najbrža ekipa bili Ema Nađ, Hana Lozančić, Franko Jakobović i Niko Kolak pod imenom Pobjednici. U kategoriji 7. i 8. razreda pobjednička ekipa bila je „Ginko“ u sastavu Sara Bečirspahić, Ema Cerenko, Ivan Đajić i Ilijas Tomić.

Posebno oduševljenje tijekom ovog edukativno-sportskog programa izazvali su nogometaši Osijeka Roko Jurišić, Niko Farkaš i Yannick Toure, s kojima su se djeca mogla družiti, razgovarati i fotografirati.

Plazma Sportske igre mladih djeci i mladima omogućuju da od siječnja pa sve do rujna potpuno besplatno sudjeluju u vrhunski organiziranim sportskim natjecanjima. Prijaviti se mogu na različite sportske discipline - Tommy turnir u malom nogometu, Coca-Cola Cup, rukomet, Sprite turnir u uličnoj košarci, odbojku i odbojku na pijesku, FIDE turnir u šahu, Kinder joy turniru u stolnom tenisu, tenis, graničar te atletiku u sklopu Telemach Dana sporta. Natjecanja su otvorena za pojedince i slobodno formirane ekipe, neovisno o prethodnom sportskom iskustvu, a besplatne prijave dostupne su na www.igremladih.hr.

FOTO: Karlo Šutalo