Vijesti /08 travnja 2026

Podijeli

Natjecateljska sezona za njih je gotova i svoj put u SuperSport Superligi osječke su odbojkašice završile na osmom mjestu. Još ranije su ostvarile prvotni cilj i izbjegle dodatne kvalifikacije za ostanak, a sve do posljednjeg kola bile su u igri za doigravanje za prvaka koje im je na kraju izmaknulo tek za dva boda. Svoju posljednju prvenstvenu utakmicu odigrale su 18. ožujka nakon kojeg su dobile kratki predah, a sada su se ponovno vratile u dvoranu Gradski vrt u kojoj će trenirati i brusiti formu sve do 20. lipnja kada će otići na ljetnu stanku.  

Kada se podvuče crta, može se reći da je ovo bila uspješna sezona najmlađe ekipe SuperSport Superlige ove natjecateljske godine. Ženski odbojkaški klub Osijek još je na ljeto doživio velike promjene u igračkom kadru kada je ostao bez sedam standardnih prvotimki, a onda na polusezoni i bez važne karike Leonarde Stojković. No, trener Darko Filipaš hrabro je dao priliku mladim i talentiranim igračicama kojima domaći odbojkaški krugovi možda nisu davali svijetle prognoze, ali srbijanski je stručnjak znao što radi.

„Ako sada pogledamo unazad, jako sam zadovoljan sezonom. Jako malo nam je nedostajalo da napravimo čudo i uđemo u play-off. To čudo će još malo sačekati, ali nije nerealno da se dogodi u bliskoj budućnosti. Baš kao što je bilo nerealno da s ovakvom ekipom ostanemo u ligi…“, prokomentirao je Filipaš.

Pokazale da mogu parirati i Mladosti

Nakon odigranih 18 prvenstvenih kola, osječke su odbojkašice zauzele osmo mjesto ligaške ljestvice s 14 osvojenih bodova i omjerom od 7 pobjeda i 11 poraza. Savladale su Kelteks, Marinu iz Kaštela, Nebo kojem su sredinom studenog nanijele prvi poraz u sezoni, zatim Veli Vrh u dva navrata, Dubrovnik i Brda. Često su pokazivale svoj borbeni karakter i zavidnu fizičku spremu, pa su primjerice dvoboj s vodećom Mladosti u Zagrebu odvukle u peti set. Tada su nakon više od dva sata igre ostale poražene, ali lijepo je bilo znati i pokazati da mogu parirati najtrofejnijem hrvatskom ženskom odbojkaškom klubu.

„Mislim da smo sezonu odradili jako dobro, pored rezultata smo dobili još mladih igračica, a i ove starije su napredovale. Imamo čistu situaciju i znamo na koga možemo računati za nešto ozbiljno, a veliki je uspjeh i što druge mlade igračice žele doći kod nas razvijati se jer im se svidio način na koji funkcioniramo. Počeli smo tako već sklapati ekipu za sljedeću sezonu i imamo neki plan. Nećemo žuriti jer sam prošle godine ja napravio pogrešku kada sam svim mladima htio dati priliku da treniraju s prvom ekipom u želji da im dam motiv da još jače rade, da se trude i dokažu. Nažalost to nismo dobili, došlo je do određenog zadovoljenja što su tu, a onda ne dobijemo od igračica što želimo. Ipak je ovo Superliga i najviši rang natjecanja i tako se moramo ponašati. Svaki dan mora biti novo dokazivanje i svaki trening je bitan kao i utakmica. Samo tako se može napredovati, što su određene djevojke i pokazale…“, dodao je Osijekov strateg.

Osječanke se mogu pohvaliti i pozivima u reprezentaciju

Ovdje svakako treba istaknuti Luciju Šoš i Enu Biljan koje su se, uz kapetanicu Reu Rajndl, Ingu Rukovanjski, Taisu Weinand, Niku Županić i Esmu Starhonić, prometnule u najvažnije karike osječkog sastava. Ena je u listopadu napunila 16 godina, dok je Lucija navršila 17 par dana prije posljednje prvenstvene utakmice. I te su dvije djevojke, sa svojih 16 i  sada 17 godina, bile glavne Filipaševe uzdanice. Svojim su igrama zaslužile i pozive u U16, odnosno U18 reprezentaciju, a Šoš se našla i na trećem mjestu najboljih napadačica u ligi.

„Poslije ne znam koliko godina, a možda i prvi put, ŽOK Osijek ima dvije igračice u nekoj reprezentaciji, i to dvije igračice koje su nositeljice igre. To je rezultat teškog rada od početka priprema još 6. kolovoza, pa sve do sada. Ja volim raditi s mladima i opet će biti napravljena mlada ekipa koja želi raditi i napredovati. Ostvarili smo već neke kontakte i vjerujem ako dođe do dogovora da će te djevojke dobiti jako puno, a s njima i klub. Imam neku viziju, da ekipa bude također mlada ali kvalitetnija i nadam se da ćemo uspjeti u tome. I, da ćemo sljedeće sezone imati još barem jednu igračicu na ovakvoj razini – a vjerujem da hoćemo“, zaključio je Filipaš.