Vijesti /13 travnja 2026

Podijeli

 Osijek ima državnu prvakinju u karateu! Katia Šegavčić, predstavnica KK Hrvatski Sokol, osvojila je zlatnu medalju u katama U21 kategorije na Prvenstvu Hrvatske za kadete, juniore i mlađe seniore (U21) u pojedinačnim i ekipnim katama. Prvenstvo je održano 11. travnja u OŠ Ivanja Reka u Zagrebu, a osim KK Hrvatski Sokol, nastupili su i članovi KK Esseker, KK Osijek i Karate akademije Osijek.

Državno prvenstvo ovog je vikenda okupilo gotovo 130 natjecatelja iz 32 kluba, a najuspješniji klub bio je Karate centar Šenkovec s osvojena dva zlata, srebrom i tri bronce. Što se tiče osječkih predstavnika, najbolje je mjesto u ukupnom poretku zauzeo upravo KK Hrvatski Sokol na šestoj poziciji. Katia Šegavčić je u konkurenciji mlađih seniorki opravdala ulogu favoritkinje i obranila prošlogodišnju titulu, a ovom pojedinačnom zlatu pridodala je i jedno ekipno nastupajući za ekipu Seishin Hrvatskog karate saveza. KK Hrvatski Sokol predstavljala je i kadetkinja Eva Fišer koja je ovog puta ostala bez medalje.

KK Esseker pod vodstvom trenera Joce Đukića zauzeo je deveto mjesto u ukupnom poretku s dva srebrna i dva brončana odličja. Kadetkinja Paula Šviglin osvojila je drugo mjesto, baš kao i Lara Jurčević koja je bila drugoplasirana u kategoriji mlađih seniorki, odnosno trećeplasirana u kategoriji juniorki. Kadet Ivan Lovošević zaslužio je broncu, a bez postolja na ovom su prvenstvu ostale Lara Gudelj, Lucija Lacković i Donatella Sertić.

Akademičari najuspješniji na Kupu za mlađe uzraste

Za Karate akademiju Osijek nastupale su juniorke Petra Ivezić, Dora Potkovac i Nikolina Horvatović, a KK Osijek predstavljale su kadetkinje Franka Mundweil i Tia Puljek. Ovi su klubovi nešto više pozornosti ipak posvetili Kupu Hrvatske za mlađe uzraste u katama i borbama koji se idućeg dana, u nedjelju 12. travnja, također održao u Zagrebu i koji je ujedno bio kvalifikacijski turnir za izbor reprezentativaca do 14 godina. Na istom su nastupila čak 74 kluba, pa je konkurencija bila nešto zahtjevnija. Ovdje se od osječkih klubova najbolje snašla upravo Karate akademija Osijek koja je zauzela visoko deveto mjesto u ukupnom poretku sa sedam odvojenih medalja. Zlatni su u konkurenciji kumita bili Nicole Furgala (U10, 34 kg) i Petar Erdeši (U13, 50 kg), srebrne su bile Lana Mesić (U10, 40 kg) i Franka Čulić (U11, 36 kg), a brončani Tena Ogrebić (U10, 30 kg), Adrian Klarić (U12, +52 kg) i Luka Mesić (U13, +55kg). Josipa Ćuk (U13, 49 kg) zauzela je peto mjesto i svih je ovih osam predstavnika izborilo plasman u reprezentaciju Hrvatske za nastup na Balkanskom prvenstvu koje će se od 29. do 31. svibnja održati u Istanbulu. Nastup je za Akademiju upisala i Iva Erdeši.

Karate klub Osijek može se pohvaliti da je osvojio jednu zlatnu i jednu brončanu medalju! Tonka Štefić bila je prva na postolju u svojoj kategoriji kata do 13 godina dok je Pia Barać (U9) bila treća.

Članovi KK Esseker mogu se pohvaliti s tri srebrne i jednom brončanom medaljom na Kupu! Mlađa kadetkinja Katja Kenjereš u svojoj je kategoriji došla do srebrne medalje, dok je njihova najmlađa predstavnica Petra Janocik (U8) osvojila brončanu medalju. Srebrni je bio i kata tim učenica u sastavu Jana Čajkovac, Karmen Tomičić i Katarina Lovković, odnosno kata tim mlađih kadetinja za koji su nastupale Florijana Unković, Petra Galić i Katja Kenjereš. Petoplasirane su bile Jana Čajkovac i Lorena Frajt u pojedinačnim konkurencijama, odnosno kata tim učenica (Janocik, Frajt i Leona Bajsić) u ekipnoj. Svi su predstavnici ovim plasmanima izborili nastup na Balkanskom prvenstvu.

Naposljetku, za KK Hrvatski Sokol nastupila je Una Bođirković (U10) koja je zauzela peto mjesto u konkurenciji kata.

FOTO: Hrvatski karate savez, KK Esseker, Karate akademija Osijek