
Sve je, naravno, potpuno spremno za novi sportski spektakl u gradu na Dravi, za 17. izdanje DOBRO World Cupa Osijek 2026. u sportskoj gimnastici. Kvalifikacije su na rasporedu ovoga četvrtka i petka, da bi u subotu i nedjelju, 11. i 12. travnja, uslijedila finalna natjecanja i borba za odličja. Ono na što svakako možemo biti ponosni je činjenica da će ovaj puta u dvorani Gradski vrt biti postavljen novi rekord po broju zemalja-sudionica, budući da su u Slavoniju stigli reprezentativci iz čak 51 države svijeta! Dosad ih je najviše u okviru natjecanja za Svjetski kup bilo 41 i to nedavno u turskoj Antalyji. Očekuju nas nastupi vrhunskih vježbačica i vježbača i to u svim disciplinama tako da će publika svakako moći ponovno uživati. Ove će godine sve biti organizacijski uzdignuto na još višu razinu, imajući u vidu da je upravo Osijek uvertira za Europsko prvenstvo koje će se ove godine prvi puta održati u Hrvatskoj, dakako u Zagrebu, ovoga ljeta.

Bitno je naglasiti kako je osječka postaja Svjetskog kupa premijerno i kvalifikacijskog karaktera za plasman na Svjetsko prvenstvo u Rotterdamu (listopad 2026.), tako da kompletno natjecanje dodatno dobiva na težini i draži. Našu će nacionalnu vrstu predvoditi olimpijci Tin Srbić (preča), Osječanin Aurel Benović (parter) i Filip Ude (konj s hvataljkama), a zasigurno će i svi ostali imati veliki motiv pokazati se u najboljem svjetlu…
„Osijek jednostavno ima status turnira koji je na najvišoj razini među svim svjetskim kupovima. Zato me ne čudi i spomenuti rekord glede broja zemalja iz kojih dolaze sudionici. Ljudi se ovdje najbolje osjećaju, organizacijski uvijek sve prolazi idealno i zaista je lijepo biti u Osijeku. Ne mogu se sjetiti da sam u Gradskom vrtu ikada osjećao bilo kakav pritisak. Dapače, mene je puna dvorana uvijek nosila da budem još bolji. Znao sam upravo zahvaljujući publici odraditi vježbu ponekad i izvan svojih mogućnosti u tom trenutku. Čak mi u kvalifikacijama bude teže nego u finalu koje se mnogima nekako – podrazumijeva. Nikako u Osijeku ne želim kiksati, naprotiv, razmišljam samo o tomu da budem u svom ponajboljem izdanju“, rekao je Srbić.

Posebno će biti motiviran naš sugrađanin Benović koji je oduševio svojim nastupima na Olimpijskim igrama u Parizu.
„Svima nama u reprezentaciji ovo je najdraže natjecanje, a onda možete misliti kako je meni koji nastupam pred domaćom publikom. Mnogi misle kako pritom osjećam neki dodatni pritisak, ali mogu reći da nije tako. Čak naprotiv. Atmosfera je uvijek savršena, dvorana ispunjena i uvijek imam osjećaj kako god odradio svoj nastup – dobit ću pljesak bez obzira na izvedbu i plasman. No, ipak osjećam posebnu odgovornost prema svim tim ljudima i moja je velika želja biti najbolji što mogu. Sada nažalost neću moći raditi preskok, nego samo parter jer me još uvijek nezaliječena ozljeda tjera na takvu odluku. No, parter je oduvijek i moja primarna disciplina tako da ću preko nje nastojati izboriti Svjetsko prvenstvo. I još nešto želim naglasiti. Mi smo mali grad, a napravili smo čudo u svijetu gimnastike! Ponosan sam na cijeli naš organizacijski tim i želio bih im se na neki način odužiti svojim nastupima, prvo u kvalifikacijama, a potom, vjerujem, i u finalu. Konkurencija je strašna jer je turnir kvalifikacijski, no vjerujem u sebe i ono što sam odradio s trenerom Mađarevićem“, ustvrdio je Benović.

Aurel je do sada izborio 25 finala u natjecanjima pod okriljem Svjetskog kupa, pritom je osvojio 10 medalja, od kojih je čak 7 zaslužio u svom gradu. Dodajmo na kraju da jednodnevna ulaznica za finale stoji 10, a dvodnevnu možete kupiti za 15 eura. Za djecu do 12 godina ulaz je slobodan. Do ulaznica možete online putem linka https://www.eventim.hr/eventseries/dobro-world-cup-osijek-2026-4101144/, a prodaja će tijekom subote i nedjelje biti organizirana i ispred dvorane Gradski vrt.
FOTO: Marko Banić/Reroot