Hrvatska teniska reprezentacija ovih je dana ponovno u našem gradu i odmjerit će snage s Francuskom u Davis Cupu. Među izabranicima Ivana Dodiga koji je u kolovozu preuzeo ovu funkciju našao se i 20-godišnji Osječanin Matej Dodig s kojim smo razgovarali dan uoči ždrijeba ovoga dvoboja u Gradskom vrtu. Razumljiv je njego osjećaj ponosa i zadovoljstva, posebno jer je u pitanju njegov rodni grad i jako bi volio zaigrati pred osječkom publikom na ovakvoj sceni.

„Mislim da je san svakog sportaša biti u sastavu reprezentacije svoje države. Jako sam se razveselio izbornikovom pozivu, a normalno da mi je žao što je Borna Ćorić ozlijeđen, no i on će nam se pridružiti i nadam se da ćemo zajedničkim snagama pobijediti jednog jakog protivnika. Odličan je osjećaj biti ovdje u Gradskom vrtu, dečki su spremni, isto mogu reći i za sebe, uvjeti u smislu podloge nam odgovaraju. Sve je pozitivno i dat ćemo sve od sebe da bismo slavili u ovom dvoboju. Naravno da ne ovisi sve o nama, ali očekujem da će puno toga biti na našoj strani", pričao nam je Matej.

Dakako da smo se dotaknuli i Francuza koji su u Osijek također došli s velikim ambicijama i očekivanjima…

„Oni su sigurno jedan od težih protivnika koje smo mogli dobiti u ovoj fazi natjecanja. Kroz povijest smo uvijek imali dobre dvoboje s njima, dakako da najviše pamtimo pobjedu u našem prošlom Davis Cup finalu. Moglo bi se reći s obzirom na te prethodne mečeve da nam možda i odgovaraju“.

FOTO: Mario Ćužić (HTS)

Počeo sa šest godina u TK Olimpija

Dodig je neupitan potencijal i to je već dokazao na raznim turnirima na kojima je nastupao u zadnjih nekoliko godina.

„Zadovoljan sam, iako nisam toliko dobro krenuo u ovu sezonu. Ipak, činjenica je da u zadnjih par mjeseci igram sve bolje, a ovaj Davis Cup mi je kao neka odskočna daska za budućnost i nadam se da ću nastaviti s još boljim rezultatima“.

Vratili smo se malo na njegove prve teniske korake i sam početak aktivnog bavljenja sportom u kojem je dosegnuo status reprezentativca…

„Nisam imao ni šest godina kada sam počeo trenirati u TK Olimpija s Domagojem Wagnerom i Stjepanom Pavičićem s kojim sam najviše radio. Odmah sam počeo igrati turnire, već kao sedmogodišnjak, naravno prvo ovdje u regiji, a kada sam ušao u svoju desetu godinu krenuli su i međunarodni nastupi. Zanimljivo je da nikada nisam bio državni prvak u singlu, međutim, imao sam jednog Dinu Prižmića u generaciji, tako da me je dosta puta pobjeđivao, a nekada nisam ni igrao na tim natjecanjima. Mogu reći da je to dobra generacija, kao i ona u godini prije, što mi je sigurno pomoglo da napredujem u karijeri“.

Na međunarodnoj sceni se teško probijati, znaju to mnogi njegovi vršnjaci. No, Matej sasvim dobro napreduje i već se ima čime pohvaliti.

„Osvojio sam najveću titulu, u prvoj polovici srpnja u Trstu na Challengeru nagradnog fonda 100.000 dolara i nadam se da će ih biti što više u budućnosti. Prije toga sam pobijedio na nekoliko ITF-a, a imam i dva challengera u paru s Ninom Serdarušićem. Očito pašemo jedan drugome u toj kombinaciji“.

Dosta prostora za napredak u igri

Sportašima je u pravilu teško odgovarati na pitanja kako vide sebe, odnosno o svojim prednostima i nekim stvarima koje trebaju i žele popraviti. Dodig je bio prilično izravan u tom kontekstu:

„Mislim da imam puno prostora za napredak, najbolji udarac mi je forhend, moram poraditi na servisu te malo popraviti bekhend, kao i kretanje po terenu. Drago mi je da mogu dosta toga unaprijediti. Idoli? Bili su to svakako Nadal i Feder, ali ne mogu reći da sam ih nešto pokušavao kopirati jer to je u praksi zapravo i nemoguće. Obojica su vrlo specifični stilom igre, totalna suprotnost svima ostalima. Trenutno kao i mnogi najviše gledam Sinnera i Alcaraza. Vidljivo je da tenis stalno evoluira, igra se sve brže, a tu su njih dvojica ispred svih ostalih“.

Za kraj smo ostavili planove i očekivanja u nastavku ove sezone. Melbourne mu je pritom osnovna preokupacija.

„Da, prioritet mi je ući u kvalifikacije za Australian Open, bit ću fokusiran na to nakon ovoga tjedna i vjerujem da ću ostvariti taj zadani cilj. Da bih to izborio trebao bih dosegnuti rejting oko 225. mjesta na svijetu, a trenutno sam 250. na ATP ljestvici“.

Premijerni Challenger naslov i renking karijere za Mateja Dodiga

FOTO: Mario Ćužić (HTS)