Veslački klub Iktus opet će imati svoga predstavnika na seniorskom Svjetskom prvenstvu koje će se održati od 21. do 28. rujna u dalekom kineskom Šangaju. U sastavu hrvatske reprezentacije svoje je mjesto zaslužio prekaljeni David Šain (37 godina) koji će veslati u samcu, a prvi će nastup imati u ponedjeljak, drugog dana natjecanja u ranijim jutarnjim satima po hrvatskom vremenu. Srebrni olimpijac iz Londona 2012 te dvostruki svjetski prvak iz 2010. i 2013. godine (sve u četvercu bez kormilara), uvijek je ponosno predstavljao svoj grad i domovinu na tako velikoj sceni, tako će biti i sada.

„Prvenstveno se jako veselim prilici da opet mogu biti dijelom svjetske elite. Dosta se toga izdogađalo u proteklom razdoblju kada su se sastavljale reprezentativne posade, bio sam donedavno u sastavu četverca na pariće, ali sam nakon ljetne regate Svjetskog kupa u Luzernu popričao s reprezentativnim trenerom Urlićem i izbornikom Juršeom da mi se pruži prilika u skifu, što mi je baš pravi izazov. Uvijek sam vjerovao u sebe, naporno sam trenirao i nikada nisam posustajao. S velikom motivacijom sam krenuo i u Šangaj i mogu reći da pomalo i nestrpljivo čekam prvi nastup“, istaknuo je Šain.

Iznimno jaka konkurencija dodatno ga motivira

Prošlo je jedno desetljeće otkako Davida nije bilo u samcu na najvećim veslačkim smotrama. Ovo prvenstvo doživljava kao pravi test trenutnih mogućnosti, a prije svega ga veseli spoznaja da je opet u mogućnosti natjecati se s najboljima.

„Treninzi su pokazali da se imam pravo nečemu nadati. Dosta sam toga tehnički unaprijedio, sada to sve skupa izgleda i bolje i brže na stazi. Uostalom, prvak sam Hrvatske, na ergometru sam također bio odličan i forma mi je prilično konstantna. Čak sam sada brži nego li sam ikada bio u samcu! Pripreme sam s ostalim reprezentativcima odradio vrlo dobro iako su bile itekako naporne, osjećam onu potrebnu energiju i samopouzdanje i želim se pokazati u najboljem svjetlu. Nisam nešto posebno razmišljao o tome koji bi me plasman zadovoljio, no svakako ću pokušati biti što bolji, a vidjet ćemo i kako će veslati ostali koji me čekaju na startu. Nadam se da ću od kvalifikacija krenuti dobro i uhvatiti zamah za dalje. Probiti se do polufinala, recimo, bio bi svakako vrijedan uspjeh, iako znam da je konkurencija iznimno jaka. No, to me i dodatno veseli i motivira“.

Davidu je ovo već sedmo Svjetsko prvenstvo

Inače, vremenski su uvjeti u tom dijelu ogromnog kineskog prostranstva takvi da im se teško prilagoditi…

„Uh, baš je vruće ovih dana! Teško je naviknuti se na takvu sparinu, posebno jer kod nas u Hrvatskoj nismo imali neke posebno visoke temperature prije polaska na put. Samo jednom sam u karijeri osjetio tako nešto, bilo je to prije 12 godina kada sam u veslao u Južnoj Koreji u posadi s braćom Sinković i Martinom. Imam dojam da je ovdje još i gore nego što nam je bilo tada“.

Šainu će ovo biti sedmo Svjetsko prvenstvo u karijeri. U četvercu ih je skupio četiri, a po jednom je nastupio u skifu (2014.) i dvojcu bez kormilara (2015.). Dodatni motiv svim aktualnim posadama bit će i spoznaja da će se u Šangaju boriti i za olimpijske vize za najveći sportski događaj koji će se za tri godine održati u Los Angelesu. Inače, u Kini ćemo imati još dva osječka veslača u akciji, koji sada u klupskim natjecanjima nastupaju za zagrebačku Mladost. Riječ je o braći blizancima Antonu i Patriku Lončariću koji će Hrvatsku predstavljati u četvercu bez kormilara, zajedno s legendama ovoga sporta Martinom i Valentom Sinkovićem.

FOTO: VK Iktus