Dvorana Zrinjevac osječki hram sporta

Sportska dvorana Zrinjevac najstariji je objekt takve vrste u našem gradu. Njezina je izgradnja javno objavljena u prosincu 1973., pa su ubrzo krenuli i radovi tako da je u funkciji bila već tijekom iduće godine. Izgrađena je na prostoru istoimenog perivoja koji je to postao 1914., nakon što je prethodno bio poznato gradsko vašarište. U dokumentima iz osječke povijesti ostalo je zapisano kako je baš tamo, za vrijeme Drugog svjetskog rata, točnije u lipnju 1944., pala saveznička avionska bomba i napravila veliku materijalnu štetu, nažalost i uz brojne ljudske žrtve.

Nakon obnove i u duhu poslijeratnog Osijeka, 1956. ova uvijek popularna lokacija 1956. postaje i službeno perivoj, prema projektu i rekonstrukciji arhitektice Silvane Seissel. Tada je to bilo okupljalište brojnih Osječanki i Osječana, a namjena mu je promijenjena 1974. kada je dvorana završena, pa je otvorila vrata gradskim sportskim kolektivima. Prvo je bilo zamišljeno da se za publiku otvori samo sjeverni dio tribina, ali je prevladalo razmišljanje da bi i južnu stranu trebalo iskoristiti, iako je prvotno predviđena za skladišni prostor.

Kapacitet Zrinjevca je 1160 sjedećih mjesta, a prve su ga „rasprodale“ rukometašice Osijeka u vrijeme najvećih klupskih uspjeha. Prvi je bio 1978. kada je osvojen Kup bivše Jugoslavije, da bi 1982. i 1983. Osječanke dosegnule i europske visine, dvostrukim uzastopnim trijumfom u EHF-ovom Kupu pobjednika kupova. Kasnije su tribine bile ispunjene i na odbojkaškim utakmicama bivšeg Željezničara, da bi krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina popularnost dosegnula i košarka. U prizemlju, te na prvom i drugom katu nalaze se uredske prostorije većeg broja osječkih klubova kao i saveza, a od 1982. to je bilo i sjedište tvrtke Sportski objekti.

Najveći sportski događaj koji je održan u Zrinjevcu bilo je definitivno Svjetsko prvenstvo u kuglanju 2002. godine, a dolazile su nam u goste i hrvatske nacionalne selekcije, tako da je, primjerice, teniska reprezentacija tamo igrala i dvoboj prestižnog Davis Cupa. Dakako da je to odavno postao i prostor za održavanje koncerata brojnih poznatih i priznatih glazbenika, od kojih je najveće ime svakako bio kanadska pop-rock zvijezda Bryan Adams (26. studeni 2006.). 

Podijeli:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nastavi čitati

Povezane vijesti

Doček naših olimpijaca!

Grad Osijek organizira svečani prijam za hrvatske sportaše s područja Osijeka koji su sudjelovali na Olimpijskim igrama u Parizu. Doček će se održati u srijedu