Pobjedom reprezentacije SAD-a završeno je U19 Svjetsko prvenstvo odbojkašica koje se od 1. do 11. kolovoza održavalo u Osijeku i mađarskom Szegedu. Amerikanke su do svoje druge juniorske krune stigle nakon velikog preokreta u finalu u velikoj dvorani Gradski vrt, nadoknadivši dva seta zaostatka protiv Turske koju su na kraju svladali 3:2 (20:25, 23:25, 25:22, 25:16, 15:10). Bronca je, nakon još jednog trilera u pet setova, pripala Italiji koja je bila bolja od Japana s 3:2 (19:25, 25:14, 22:25, 25:23, 16:14).
Velikog razloga za zadovoljstvo imaju i juniorke Hrvatske, koje su pobjedom nad Tajlandom 3:0 (25:15, 25:19, 25:23) zauzele peto mjesto, izjednačivši naš najbolji uspjeh na svjetskim juniorskim prvenstvima ostvaren davne 2003. godine. Zanimljivo, i tada je, kao i ovaj puta, u četvrtfinalu s 3:2 bila bolja Italija, a za peto je mjesto svladan Tajland. Pod vodstvom izbornika Saše Ivaniševića naše su djevojke briljantno odradile prvi nastup u ovom uzrastu na SP-u od 2005. godine. Ukupno su ostvarile sedam pobjeda (protiv Njemačke, Portorika, Dominikanske Republike, Poljske, Brazila i Tajlanda te jednu bez borbe zbog odustajanja Nigerije) te samo dva poraza, od osvajača medalja Turske i Italije. Sjajan je to uspjeh naših djevojaka koje su tako najavile da naša ženska odbojka i u budućnosti može i u seniorskoj kategoriji računati na nove velike domete.
Uspjeh kolektiva gotovo redovito izbacuje i pojedinca, a Hrvatska se može pohvaliti kako ima predstavnicu u najboljoj postavi Prvenstva. To je Aurora Papac koja je izabrana za najbolju srednju blokericu uz Turkinju Begum Kaczmaz. Najbolji pucači/primači su Abigail Vander Wal i Teraya Sigler (obje SAD), korektor Beren Yesilirmak (Turska), libero Rin Nishikawa (Japan), a tehničarka Ilaria Batte (Italija), dok je MVP SP-a Amerikanka Vander Wal.
Prvi je puta Svjetsko juniorsko prvenstvo igrano u formatu s 24 reprezentacije te kao U19 (do sada su djevojke igrale U18), a prvi su puta domaćini bili gradovi iz dvije zemlje. Osijek se još jednom potvrdio kao sjajan organizator velikih međunarodnih natjecanja i ne treba sumnjati kako će ponovno imati priliku biti domaćin nekom velikom odbojkaškom događaju. U našem su se gradu u obje dvorane Gradskog vrta igrale utakmice prvog kruga u dvije skupine (B i D), četiri dvoboja osmine finala te svi susreti nokaut faze od četvrtfinala do borbi za medalje, kao i dio utakmica za poredak. Iako su se rasporedi za naredni dan često slagali i duboko u noći, organizacija je bila na visini, svi su se, od brojnih volonterki i volontera do svih ostalih ljudi „iz sjene“ brinuli da sve protekne u najboljem redu i da se sve reprezentacije u Gradu na Dravi ugodno osjećaju. I ne treba dvojiti kako će im boravak u slavonskoj metropoli ostati u lijepom sjećanju, neovisno o uspjehu kojeg (ni)su ostvarili na odbojkaškom terenu.
Konačni poredak: 1. SAD, 2. Turska, 3. Italija, 4. Japan, 5. Hrvatska, 6. Tajland, 7. Brazil, 8. Bugarska, 9. Argentina, 10. Kina, 11. Južna Koreja, 12. Poljska, 13. Dominikanska Republika, 14. Portoriko, 15. Mađarska, 16. Egipat, 17. Srbija, 18. Meksiko, 19. Kanada, 20. Peru, 21. Njemačka, 22. Kamerun, 23. Čile, 24. Nigerija.